Psali o nás

"Dobře utajená country"slaví letos kulatiny – ohlédnutí do 19-ti leté historie

(vytištěno ve Zpravodaji Městyse Slabce 2/2015, 13.5.2015)

Psal se rok 1994, kdy se skupinka lidí scházela, v kdysi velice oblíbeném a dnes již dávno zapomenutém „Country baru“ vedle slabeckého Kulturního domu. Velká škoda jeho konce. Ale to předbíhám. Již jste možná zapomněli, že v těchto zajímavých prostorách vzniklo jedno z prvních soukromých podnikání ve Slabcích. Jako první tam otevřela Dáša Zusková z Modřejovic obchůdek s potravinami a posléze i točeným pivem. Lidé se tam naučili docházet, včetně trampů, kteří pojali Slabce jako výchozí bod k toulkám po Berounce a okolí.
Když se tyto prostory uvolnily, tak o ně požádaly obecní úřad dvě děvčata Jarka Voslářová a Jana Wienerová. Děvčata měla záměr udělat zde jakýsi klub. Svépomocí i za přispění obce se jim podařilo vytvořit docela příjemný interiér, připomínající kovbojský salón. Nebyla to restaurace v pravém slova smyslu, ale Country bar, jenž posléze provozovala Eva Kahabková. Scházelo se tam postupně hodně lidí, hrálo se na kytary a zpívalo. Často tam vystupovala v místním regionu oblíbená kapela pod názvem Pivo. Tam také vznikla za zimních večerů myšlenka, že by se v létě mohlo toto hraní přesunout na louku proti zámku. Kdo s nápadem tenkrát přišel, jsou dodnes dohady. U zrodu myšlenky stála děvčata Jarka a Jana a dále Míra Jirásek a Jirka Talacko. Dnes už ať si autorství přisuzuje kdokoliv, nápad to byl vynikající a byl začátkem oblíbeného festivalu pod bizardním názvem „Dobře utajená country“. O autorství tohoto názvu se rovněž vedou dohady. Ale kdyby bylo známo vše, bylo by to možná až moc jednoduché. Každopádně všem, kteří byli u zrodu myšlenky a její realizace, byť Jarka Voslářová už bohužel není mezi námi, patří ten největší dík, neboť jejich nápad dal vzniknout pro muzikanty i návštěvníky jednomu z nejoblíbenějších festivalů v ČR.
Ale zpět do začátků festivalu. Výše jmenovaní nadšenci svoji myšlenku dotáhli do konce a kapela Pivo spolu s dalšími amatérskými seskupeními z okolí si na zámecké louce na korbě od nákladního vozu zahrála. A začalo se přemýšlet o vylepšování, o propagaci i o finančních prostředcích, které jsou na přípravu konání čehokoliv nezbytné. Korbu nákladního vozu nahradilo postupně pódium z lešenářských trubek, které ovšem i přes své kouzlo neochránilo dostatečně v jednom z ročníků, jemuž nepřálo počasí, hudební aparaturu, která se také rozrůstala. Lešenářské trubky proto střídá při desátém ročníku profi pódium Michala Elznice. Zvukaře Míru Jiráska zase střídá Petr Elznic, který od čtvrtého ročníku festival zvučí dodnes. Také pořadatelský tým dostál změn. Ve třetím ročníku mě ke spolupráci přizval Jirka Talacko. Naše spolupráce trvala dlouho, přesto se časem naše cesty rozdělily. V pořadatelském týmu jsem zůstal s dcerou Kateřinou a partou jejích kamarádů. Když i ta z týmu na nějaký čas odešla, ujal se funkce hlavního pořadatele Jirka Pergler. Festivalovým dnem na pódiu zpočátku provázel Honza Janota, k němu se v roce 2002 připojila Dáša Mudrová, která u moderování festivalu zůstala dodnes.
Někdo si dal tu práci a spočítal, že se ve Slabcích na louce za ta léta vystřídalo cca 70 interpretů a kapel. Začínalo se s amatérskými seskupeními a regionálními kapelami. Zlom nastal, když přijel do Slabec na čtvrtý ročník v roce 1999 můj dlouholetý přítel z let vojenských Honza Nedvěd. Pro někoho nenáviděný, ale pro většinu idol trampské písničky. Honza přitáhl na louku stovky diváků a pověst o festivalu se začala rozbíhat i přes hranice okresu. Přišel nápad pozvat další známé interprety a dnes už dá se říct legendy country, folk a bluegrass žánru a spolu s nimi umožnit vystupování i amatérských skupin, zejména regionálních. Diváci mohli vidět a slyšet Rangers s Midou Dufkem, Pavla Bobka, Greenhorns s Honzou Vyčítalem, Pacifik s Tony Linhartem, Kapitána Kida, KTO, Schovanky, Wabiho Daňka, Mirka Černého, Mikyho Ryvolu, Nezmary, Žalmana a spol., Hop Trop, Věru Martinovou, Cop s Míšou Leichtem, Tomáše Linku, Taxmeny, Jitku Vrbovou, Kamelot s Romanem Horkým, Frantu Nedvěda, Petra Kocmana, Palečka s Janíkem a celou řadu dalších známých jmen. Z regionálních kapel se na festivalu opakovaně představují Hradní duo, Žížeň Band, Rakovnickej potok, Rychtáři a Brass Band.
Festival je připravován průběžně celý rok se stále stejným nadšením a snahou o vylepšení a připravení pohodového dne pro všechny návštěvníky. Velkou zásluhu na bezproblémovém průběhu festivalového dne a velký dík patří všem, kteří poskytují finanční prostředky, všem, kteří poskytují materiální pomoc, všem, kteří přikládají ruce k dílu, městysu Slabce a jeho pracovníkům, kteří vždy připraví areál a okolí do překrásného obrazu a v neposlední řadě i slabeckému rodáku panu princi von Groy.
Festival se v průběhu devatenácti let změnil, vyrostl, vyspěl a překročil práh dospělosti. Přesto všechno mu stále zůstává jeho kouzlo, kouzlo dané možná magickou padesátou rovnoběžkou, která prochází místem jeho konání, možná malebností vybraného místa, možná jakýmsi souzněním vystupujících s obecenstvem, které zde má k interpretům přeci jen o trošku blíže, než je tomu na jiných festivalech, obecenstvem, který si tuto výsadu užívá a nezneužívá ji. Možná právě proto nemusíme žádného muzikanta k vystoupení přemlouvat, ale naopak už od podzimu musíme odmítat desítky zájemců o vystupování zde. Možná právě proto se na tento festival diváci rádi vracejí.
Druhý srpnový víkend se bude ve dvou dnech konat jubilejní 20. ročník festivalu. Dvoudenní akce je náročná po všech stránkách, proto jsou její přípravy již nyní v plném proudu a naší snahou je, aby se i tento ročník zapsal do podvědomí všech zúčastněných jen a jen v dobrém.
prezident festivalu Vladimír Škrlant


XVIII. ročník - 11. 8. 2013

Country se (opět) nepodařilo utajit


DUC přilákala do zámeckého parku téměř 1400 lidí

SLABCE. Rok se s rokem sešel a ve Slabcích se zase hrála country. I když prezident festivalu Vladimír Škrlant už osmnáct let tvrdí, že se jedná o Dobře utajenou country (DUC), moc dobře se mu ji letos opět utajit nepodařilo. Vidina chutného celodenního hudebního menu, sluneční paprsky a kouzelné prostředí zámeckého parku přilákaly na Balkán téměř 1400 lidí.
„S návštěvností jsem navýsost spokojený, stejně tak i svatý Petr k nám byl milosrdný. Když v pátek lilo jako z konve, chvíli jsem zvažoval, že letos festival odpískám. Ale pak jsem si řekl, že až na jednu, dvě výjimky jsem měl vždycky kliku a během koncertů vysvitlo sluníčko. No, a když jsem se v sobotu probudil a viděl tu azurovou oblohu, musel jsem konstatovat, že hajzlíci holt mají štěstí,“ směje se Vladimír Škrlant.
Více než třináctihodinový maratón odstartovali krátce po desáté legendární Poutníci z Brna. „Ty jsem zařadil na začátek úmyslně, protože jsem věděl, že přitáhnou dost posluchačů, a nemýlil jsem se,“ říká potutelně prezident. Ani druhá kapela nebyla žádná ořezávátka – Rakovnickej potok patří nejen k nejlepším kapelám našeho okresu, ale také ke stálicím DUC. K mikrofonu se tradičně postavila moderátorka Dáša Mudrová a ta pak zvala zhruba po hodině na pódium jednu kapelu za druhou. Celkem jich bylo třináct. Příjemná country partička Tuláci z Ostrova nad Ohří, svérázná písničkář Jindra Kejak, trampská (a také jazzová) legenda Jitka Vrbová s kytaristou Standou Chmelíkem vyplnili dopolední a polední program. Festival „jel“ jako dobře promazaný stroj.
Taxmeny, Vojtu Kiďáka Tomáško, Mirka Palečka a Pacifik netřeba představovat. Hodně se těšili posluchači na plzeňskou kapelu Bluegate, s níž měl vystoupit frontman Copu Míša Leicht. „Chtěl bych se divákům omluvit, že Míša nepřijel. Ale myslím, že Ilona Leichtová ho docela dobře zastoupila,“ podotkl Vladimír Škrlant.
Další dvě skupiny – New Rebels z Kladna a Náplava z Ústí nad Labem – pravidelní návštěvníci DUC dobře znají, protože ve Slabcích už několikrát hrály. Nezklamaly ani tentokrát. Vrchol večera tradičně obstarává kytarista, zpěvák a showman Petr Kocman a jeho PK Band. Nejinak tomu bylo i letos. Dohráno, dozpíváno, 18. ročník festivalu se stal minulostí.
„Chtěl bych poděkovat všem, kteří přiložili ruku k dílu. Hlavnímu pořadateli Jirkovi Perglerovi, své manželce Jarušce a dcerám Kateřině Svobodové a Vlaďce Vlkové a zhruba dvanácti dobrovolníkům, kteří se ujali pořadatelské služby. Samozřejmě všem sponzorům, bez nichž by to nešlo, kapelám a zejména perfektním divákům, kteří opět dorazili do Slabec v tak hojném počtu,“ shrnul na závěr prezident festivalu Vladimír Škrlant.
Tomáš Bednařík - převzato z Raport

Podobně jako v minulých letech i letos přijeli do Slabec někteří diváci ve stylových oděvech.Napsali o nás dále:

článek 1
článek 2

XVII. ročník - Už se vaří Dobře utajená country

I když je teprve začátek května, ve slabeckém „hrnci“ už se vaří letošní - již sedmnáctý - ročník hudebního festivalu Dobře utajená country. A protože jeho prezident Vladimír Škrlant není upejpavý kuchař, nechal nás trošičku nahlédnout pod pokličku.

Stejně jako v předcházejících letech se pořadatelského žezla ujal tým okolo Vladimíra Škrlanta, Jiřího Perglera a Katky Svobodové. Termín už byl také stanoven - sobota 11. srpna 2012. Takže, vezměte si červenou tužku, a k tomuto datu si udělejte do kalendáře pěkně tlustý vykřičník! Téměř jasný už je také program.

„Opět se nám podařilo zajistit celou řadu vynikajících interpretů. Kromě stálic, kterými jsou bezesporu Honza Nedvěd, Petr Kocman, Jitka Vrbová a Pacifik, přijedou i další kapely a zpěváci, kteří už ve Slabcích účinkovali. Třeba Cop, Náplava nebo Pavlína Jíšová. Jako jsme přichystali na bohatý country dort chutnou třešničku - letos poprvé na zámeckou louku zavítá ,královna‘ české country Věra Martinová. Ta by se měla publiku představit krátce po 20. hodině. Takže se mají návštěvníci opravdu na co těšit,“ vyjmenovává Vladimír Škrlant interprety, kteří budou tvořit odpolední a večerní blok festivalu.

K zahození ale není ani dopolední a polední menu. Posuďte sami: show rozjedou kapely Knezaplacení (10.00) a Hop Trop (11.00). Chybět nebudou ani hvězdy domácí (rakovnické) scény: Žížeň Band (13.00), Rakovnickej potok (14.00) a Hradní duo (15.00).

Pan prezident vzkazuje divákům, že pro ně bude opět postaveno stanové městečko a chybět nebude ani pestrý westernový servis včetně občerstvení, zdravých i nezdravých nápojů. „Rád bych už teď poděkoval všem sponzorům, bez kterých by nebylo myslitelné Dobře utajenou country pořádat. Tím generálním je Pivovar Bakalář Rakovnik. O mediální podporu festivalu se bude kromě týdeníku Raport starat ještě Country radio Praha,“ dodává Vladimír Škrlant a připojuje doušku, že v následujících dnes proběhne jednání se svatým Petrem, aby festivalu dodal notnou porci hřejivého sluníčka.

Tomáš Bednařík

XVI. ročník - poděkování

Pánbůh se v sobotu na milovníky country muziky nevykašlal a poslal do Slabec na hudební festival Dobře utajená contry (DUC) příznivé počasí.

Poděkování
Za pořadatele zdůraznil prezident festivalu Vladimír Škrlant: „Za to, že jsme se tady u slabeckého zámku mohli sejít už pošestnácté, vděčíme nejen počasí, ale především našim fanouškům, sponzorům a muzikantům, kteří jsou ve valné většině naši dobří kamarádi a jak říkají, rádi se do Slabec vracejí.“

Stěžejním okamžikem country dne na Křivoklátsku byla oslava čtyřicetiletého výročí existence legendární kapely Pacifik. „Máme pro kluky malé překvapení, velký dort od Špáňů a máme pro ně přichystánu plaketu. Tu dělala slabecká občanka Pavlínka Čepičková z keramiky. Tak snad budou mít z dárků radost,“ prozradil Vladimír Škrlant.

I přesto, že se nebe nad parkem slabeckého zámku občas na posluchače zamračilo, nikomu to nevadilo. „Jsme zocelení. Nevynechali jsme ani jeden ročník a jsme tedy na všechno připraveni a patřičně vybaveni. Je to přeci festival pod širákem a tam se musí počítat i s nepohodlím,“ ukazovali manželé Bezdíčkovi z Kladna na deštníky nad svými hlavami a na celtu, na které byli spokojeně uvelebeni.

Festival zahájili Tuláci, po nich to na pódiu bravurně rozjely Schovanky. Slovo dostali také zástupci Rakovnicka: Žížeň Band a Rakovnickej potok. Je třeba říci, že nás reprezentovali v tak velké konkurenci skvělých muzikantů více nežli důstojně.

Od desáté hodiny ranní až do pozdních nočních hodin bylo možné ze slabeckého parku slyšet kapely Zlatý orel či Náplava a zpěváky takových zvučných jmen, jako jsou: Pavel Bobek a Pavel Malina, Miky Ryvola, který tu zahrál s Nezmary, Pavlína Jíšová, Honza Nedvěd, Jitka Vrbová a Standa Chmelík, Jindra Kejak a konečně i Petr Kocman a PK Band.

Rozhovor s prezidentem festivalu DUC Vladimírem Škrlantem, mimo jiné na téma, jak těžké je v současnosti pro pořadatele uspořádat hudební festival, vám přineseme v úterním vydání Rakovnického deníku.

Rozhovor s prezidentem festivalu v den "D".

Prezident legendární Dobře utajené country ve Slabcích mi rozhovor poskytl v sobotu ráno, tedy ve chvíli, kdy se festival teprve rozjížděl. Byla na něm ještě patrná nervozita, ale i lehké příjemné rozrušení z očekávání věcí příštích.

Jak těžké je v současné nelehké době pořádat hudební festival?

Hodně. Stále těžší. Je to jednak mými přibývajícími léty a také tím, že musíme počítat s tím, že lidi zasáhla taková ta cenová věc. I z toho důvodu jsme se rozhodli, že festival bude jen jednodenní. Ale když se tak podívám nahoru na louku, tak mám příjemný pocit. No vidíte? Hraje první kapela a už tam usedlo takové ohromné množství lidí.

Jsou to právě oni, bez nichž by country ve Slabcích nemohla hrát už šestnáctkrát po sobě...

Přesně tak. A když vidím, že jsou tak věrní a pokaždé přijdou, tak se rozhodnu, že Dobře utajená country zase bude. Jak ale ještě dlouho, to nevím. Nechci nic slibovat. Taky nesmím zapomenout na sponzory. Těm také patří můj nesmírný dík za to, že se na nás nevykašlali a country ve Slabcích pořád funguje. Pesimistické myšlenky, které občas před samotnou akcí mám, patří, myslím, k životu a jsem vždy šťasten, když se nenaplní.

Ještě k fanouškům. Jsou tací, kteří sem jezdí celých šestnáct let...

To je pravda. Mám informace, že do Slabec jezdí věrní fanoušci z celé České republiky a dokonce i z ciziny. Letos, co tedy vím, tady máme například hosty z Německa nebo Itálie. Některé z nich znám osobně. Ti ale přijdou až odpoledne.

A propo, jak se vám líbí jiná evropská country muzika?

Dle mého názoru to není ono. Nevím proč, ale nelíbí se mi. Konkrétně německou country vyloženě nemusím. A vlastně ani italskou.

Na co se dnes nejvíce těšíte?

Na všechno. Po dlouhé době by ve Slabcích měl zazpívat v plné síle Pavel Bobek. Stěžejním okamžikem bude oslava čtyřicetiletého výročí existence legendární kapely Pacifik. To musím vyzdvihnout. Máme pro kluky malé překvapení, velký dort od Špáňů a máme pro ně přichystánu plaketu. Tu dělala slabecká občanka Pavlínka Čepičková z keramiky. Tak snad budou mít z dárků radost. Dneska mě ale určitě potěší všichni muzikanti svým uměním. Jo a pěkné počasí. To jsme si objednali, a tak věřím, že dodávka přijde v pořádku.

Vzpomenete na nějaký nepříjemný a příjemný okamžik festivalu z minulých let?

Ano. Třeba když banjista Jindra Matuška hrál na pódiu s kapelou Rychtáři. Začal zpívat a vlétla mu vosa do krku. Tehdy to bylo dost vážné a museli jsme okamžitě vyhledat pomoc lékaře. To se podařilo. Byl ošetřen v ordinaci na zdejším zámku. Pak byly ročníky, kdy nám počasí vyloženě nepřálo, ale to jsme dokázali spolu s diváky a muzikanty zvládnout. Příjemné okamžiky zažívám tehdy, když vidím, jak rádi se muzikanti a milovníci country do Slabec vracejí.

Přihlížíte samozřejmě i k tomu, koho pozvete?

Repertoár a dramaturgie je pokaždé navrhnuta tak, aby se jednalo o setkávání legend.

Když se ohlédnete zpět...

Jsem rád, že jsme se spolu s manželkou, která mi pokaždé moc pomáhá, dožili šestnáctého ročníku. Pořadatelská služba se mění. Přátelé se vracejí zpět. Myslím, že pro Slabecko znamená Dobře utajená country za ta léta existence zviditelnění, a to je bezesporu dobře. Jednou za rok doslova zaplní Slabce. Důležité pro mě je, že jsem vždy dbal, abych nikdy nikomu nezůstal nic dlužen. A to se mi daří a na to jsem hrdý.

Šestnáctá utajená country

SLABCE (bed). Ani letos nepřijdou milovníci country a folkové hudby o svůj oblíbený srpnový festival v zámeckém parku ve Slabcích. Na to, jak probíhají přípravy a na koho se můžeme těšit, jsme se zeptali prezidenta festivalu Vladimíra Škrlanta.
„Termín bude tradiční, tedy druhá srpnová sobota. Letos vychází na třináctého. Návštěvníci však můžou do Slabec přijíždět už v pátek 12. 8., protože bude pro ně zřízeno stanové městečko, kde mohou pobývat až do neděle 14. srpna a prodloužit si tak festivalové zážitky o jeden den,“ říká Vladimír Škrlant. Podobně jako v minulých letech i nyní namíchali pořadatelé chutné menu. Pan prezident nám do něj nechává nahlédnout jedním očkem: Schovanky (vrací se do Slabec po několika letech), Náplava, Pacifik, Jan Nedvěd, Nezmaři s Miki Ryvolou, Petr Kocman, Jindra Kejak. Domácí scénu budou reprezentovat skupiny Žížeň band a Rakovnickej potok. Jako každým rokem vystoupí dva nováčci. Tentokrát to bude trampská partička Tuláci z Ostrova nad Ohří a pražská kapela Zlatý orel. „Dobře utajená country ale nebude žít jenom hudbou. Připraveny jsou i vyjížďky na koních, army a western shopy a skvěle bude postaráno i o žaludky a suchá hrdla návštěvníků,“ zve do Slabec Vladimír Škrlant.

XV. ročník

Dobře utajená country hned zkraje připomněla své začátky

Nad Dobře utajenou country v pátek plula temná dešťová mračna doprovázená vydatnými přeháňkami. To ale skalní plemeno posluchačů neodradilo.

Protože tenhle "dobře profláklý" festival už to dotáhl do patnáctého ročníku, nemohla zkraje chybět vzpomínka na úplné začátky.

Po vzpomínkách spustily domácí kapely...pokračování článku zde.(zdroj Šárka Hoblíková)

DUC láká staré i mladé

Patnáctý ročník Dobře utajené country byl opět dvoudenní

(24. srpna 2010 Lenka Pelcová) Kdysi možná byla dobře utajená, ale soudě podle návštěvnického ohlasu, jsou tyto dny už dávno sečteny. A není divu, patnáct let se zkrátka nepromijí. Letošní jubilejní ročník Dobře utajené country (DUC) ve Slabcích byl (podobně jako ročníky pět a deset) dvoudenní.

Organizátorsky je prý, podle prezidenta DUC Vladimíra Škrlanta, pořádání dvoudenní akce celkem v klidu. "Lidé jsou ochotní to dělat, ale bez dobrého pořadatelského týmu by to nešlo a pochopitelně ani bez sponzorů, kteří by vydali na malý telefonní seznam...dokončení článku zde.

SponzořiAgra Řisuty s.r.o.,VP Trend - výroba dveřních výplní Kladno, NAVIJÁRNA Rynholec, s.r.o., CZECOM, s.r.o., České lupkové závody, a.s., Hana Burešová - Drogerie Nové Strašecí, Copy centrum Cafourek, městys Slabce, Ing. Pavel Frolík, Autodoprava Milan Dlouhý, Pekárna Šanov, Autostop s.r.o., Hana Prokopová - čerpací stanice Slabce, Autoservis N+N Svinařov, Tiskárna Tuček, Elektro Viola, Erimp - Pavel Srp,  Autodoprava Milan Rohla - Slabce, TOI TOI, s.r.o. Slaný,  Stavební podnik s.r.o., Michal Kupsa - fotograf, Webovky123 s.r.o., Soukromý pivovar Chříč
Mediální partneři
Jste 413394. návštěvníkem této stránky